Jdi na obsah Jdi na menu
 


ROZHOVOR: LED SEZELIM (kulturní měsíčník ENTER, květen 2014)

3. 5. 2014

logo-enterdc.jpgKapela Led Sezelim působí na děčínské hudební scéně již od roku 1993, v loňském roce tedy oslavili již 20 let své existence a patří tak k nejdéle hrajícím skupinám v Děčíně! Nejen o tomto významném výročí jsme hovořili s frontmanem kapely Richardem Musilem.

Jak byste popsal hudbu, kterou v současnosti hraje skupina Led Sezelim?

Styl, který hraje současná sestava Led Sezelim, vychází z hardrockových a rhytm´n´bluesových kořenů a sami členové kapely jej nejraději označují za pub (čili hospodský) rock, který nemá v mnoha ohledech daleko od punku.

Kapela loni oslavila 20 let své existence. Jak oslavy probíhaly? Co se za tuto dobu na hudební scéně v Děčíně změnilo?

Led Sezelim loni oslavili 20 let svojí existence téměř čtyřhodinovým koncertem ve Sport Areálu Děčín na Starém Městě. Za tu dobu se na děčínské rockové scéně změnilo mnohé. Celá řada opravdu dobrých kapel zanikla, pár nadějných se objevilo, málokteré se však podařilo překročit okresní nebo krajský formát. Co se změnilo, je i chuť lidí chodit na živou muziku. V 90. letech, kdy jsme začínali, byl obrovský hlad po bigbítu, ale nebylo prakticky kde hrát. Když se podařilo uspořádat nějakou dobrou akci, třeba na vesnici, přijely za muzikou stovky fanoušků - a to i na lokální kapely. Dnes je, konkrétně v Děčíně, ale i jinde, mnoho možností, kde si zahrát, ale návštěvnost bývá, diplomaticky řečeno - podprůměrná. Asi za to může internet a možná i zájmy dnešních mladých. Vždyť s problémem návětěvnosti se potýkají i takříkajíc "prvoligové" kapely, o vydávání hudebních nosičů ani nemluvě.

Která jména by kapela Led Sezelim označila za své vzory?

Vždycky jsme se snažili stavět na první místo v naší hudbě melodiku, různorodé nápady a pokud možno kvalitní texty. V tomto ohledu nás jistě ovlivnila hudba Vládi Mišíka, Progres 2 nebo Pražského výběru na domácí scéně, ze zahraničních Led Zeppelin, Deep Purple, Yes, Cream atd.

Jak se kapela v průběhu let vyvíjela, ať už hudebně, či personálně?

Led Sezelim prošli mnoha hudebními proměnami, od blues a hardrocku na prvních třech albech, přes téměř heavy folk rock na čtvrtém a již zmíněný pub rock na pátém. Pochopitelně došlo za tu dlouhou dobu i k mnoha personálním změnám v sestavě. Nesmazatelný otisk své stopy však rozhodně zanechali v 90. letech zakládající a písně skládající kytaristé Mejla Kliment a Martin José Zíka, a také bubeník Honza Gorej, ten vymyslel i název skupiny. V současné době hrajeme v sestavě - já, sólový zpěv a občas foukací harmonika, jsem schopen zaskočit i baskytaru, protože prvé desetiletí jsem si ji poctivě odkroutil, dnes ji hraje Milan Douda. Za bicími služebně druhý nejstraší Pepinno Pech, kytary Adam Musil a Tomáš Nargy Veselý.

Jaké jsou plány kapely v nejbližší době a kam až by to kapela Led Sezelim ráda dotáhla? Máte nějakou metu?

Máme za sebou čerstvě úžasný dubnový koncert v Praze v klubu Nová Chmelnice se slavnou bigbítovou historií, odehráli jsme za ta léta řadu koncertů v Německu. Máme za sebou úspěšné bodování v rockové hitparádě ústecké redakce Českého rozhlasu s písní Už toho mám dost. Ale k plánům. Nyní nás čeká slušná várka klubových i festivalových vystoupení a v srpnu účast na čtyřdenním festivalu Banát v Rumunsku pro české krajany, kteří zde žijí v osmi vesnicích od konce 18. století v poměrně velké bídě, ale jsou neskutečně pracovití, pořádní a hlavně si po generace drží český jazyk a české zvyky. V autobuse máme místo, rádi vezmeme případné zájemce s sebou. A kam to chceme ještě dotáhnout? Chceme hlavně hodně hrát po celé republice, protože nás to baví, držet si standard 15 až 20 vystoupení za rok. No a taky už je načase vyplodit od roku 1999 konečně šesté řadové album se třinácti novými songy, které už jsou přitom několik let na světě a naši posluchači je dobře znají. Budeme je hrát i 2. května Na Skřivance, což bude náš možná letošní jediný děčínský koncert.

Jakub Bureš

měsíčník ENTER, květen 2014

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář