Jdi na obsah Jdi na menu
 


LED SEZELIM SE VRACEJÍ. PO 10 LETECH! (DĚČÍNSKÝ DENÍK 2013)

30. 5. 2013

Deník

Před patnácti lety plnili sály nejen u nás, ale i v sousedním Sasku. Pak se rozhodli, že si dají pauzu. Ta se ale protáhla na deset let. Letos se znovu postavili na pódium a slaví dvacáté narozeniny. Řeč je o děčínské kapele Led Sezelim.

img_2037.jpg

Kapela Led Sezelim slaví letos dvacet let hraní. Jaká byla tehdy a jaká je nyní?

Richard Musil: Pokročili jsme hlavně v textech. Tenkrát to byli samí dědkové, bufeťáci a bezdomovci. Prostě lidi na okraji společnosti.

Josef Pech: A dneska se trefujeme spíše do těch na vrcholu společnosti.

Richard Musil: Přesně tak, Pepino to dobře vystihl. Takže máme svoje písničky, svoje texty, které reagují na dnešní zmatenou dobu. Nestydíme se ale sáhnout i do textů takových klasiků, jako je William Shakespeare a jeho monolog Hamleta. Což je text přes 400 let starej a sedí na dnešní dobu jako prdel na hrnec. Pak máme Havrana od Poea. Nějaké texty máme od Václava Hraběte nebo od Josefa Kainara.

A po hudební stránce?

Richard Musil: My jsme to s Mírou rozjeli loni v dubnu, kdy jsme začali dělat nový písničky. Dostali jsme se od blues a hard rocku někam jinam. Není tam tolik sólíček, ale víc dáváme důraz na text. Přitom jsou to nápady, který jsme měli už před lety, jen jsme je v té přehršli písniček nezrealizovali. Hned první písnička, kterou jsme loni udělali - jmenuje se Tchýně - ležela roky v šuplíku. Takže je tam kontinuita i s bývalými členy, protože to je písnička Martina Zíky. Ale hlavní, že nás to zase baví a jsme nakopnutý.

Bylo těžké se vrátit po tak dlouhé pauze zpátky?

Josef Pech: Jestli mohu mluvit za sebe, tak já tím, že jsem rozjížděl dva instrumentální projekty v Ústí a jednu bigbítovou partičku, tak jsem se pořád nějak držel, cvičil jsem. Já jsem v tom vlastně pořád plul. Kluci si teď přede mnou udělali náskok, protože už nějaký čas spolu hrají. A já jsem od předminulých Vánoc nehrál, protože jsme hledali zpěváka.

Kdo byl iniciátorem vzkříšení Ledu?

Richard Musil: Před nějakým časem jsme se s Mílou sešli a řekli si, že bychom to mohli zkusit. Za ty roky se nastřádaly nápady a bylo to jako smršť. Najednou vypadlo nějakých dvanáct, patnáct písniček. Nejprve jsme začali sami s Mílou a automatickým bubeníkem. Pak se přidal Milan Douda jako baskytarista, který za námi jezdí z Prahy. Ale narodilo se mu miminko, takže s námi dohraje nejspíš ty koncerty, které máme nasmlouvané do června. A pak tu máme kapelového eléva Adama Musila, který je momentálně univerzál a hraje to, co je potřeba. Takže buď doprovodnou kytaru, nebo basu. A hraje ji dobře, možná je lepší než já. Takže jsem basu odložil. Oslovili jsme i bývalé členy, aby si s námi střihli nějaké písničky na našem prvním koncertu a abychom trvale spolupracovali. Ale reagovali vlažně, že spíš asi ne. Dá se říct, že tahle sestava je definitivní.

Co budete hrát na koncertech? Staré pecky, nebo novinky?

Mirek Kliment: No obojí. Uslyší věci, které jsem nosil v hlavě před těmi dvanácti i více lety a jen si je hrál do sluchátek. Ale nikdy jsem k tomu nedal zpěv. Bylo to akordové, takové to prolínání. Ale bylo to až moc dlouhé. Teď jsme tomu dali i texty.

Richard Musil: Počítáme, že budeme hrát tak dvě třetiny nových a třetinu starých písniček. Náš manažer Zdeněk Pěnkava nám nařídil, že máme z každého dema oprášit jednu až dvě věci, což jsme na jeho přání udělali. Ale převaha bude nových věcí.

V brzké době vás čekají dva koncerty. Počítáte s tím, že na vás přijdou vaši skalní fanoušci, kteří chodili již před patnácti lety, nebo naopak noví fandové?

Richard Musil: Na první koncert, na kterém Míla slavil narozeniny, přišli spíš naši pamětníci, naši kamarádi. Ale těžko říct, kdo přijde. Kdo ví, jestli vůbec někdo přijde. I když minimálně takových dvacet lidí by přijít mělo, protože náš manažer pozval pěvecké sdružení, které také vystoupí. A bude tam vlastně ještě předkapela Dr. Jane and Psycho-pac.

Máte již nějaké plány do budoucna?

Richard Musil: Zdeněk intenzivně jedná s manažery Bluesberry, kteří by tu měli hrát v červnu a potřebují zpěvovou aparaturu, aby ji nemuseli vozit. A je domluvené, že pokud jim tu aparaturu půjčíme, tak nás nechají zahrát jako předkapelu. Což by pro nás bylo velkým potěšením, protože od nich hrajeme dvě věci. A pak budeme hrát na Kramli na zámku.

Fanoušci mohou Led Sezelim vidět naživo již tento pátek v restauraci Sport Areál na Starém Městě v Děčíně (bývalý stadion Řezníků), kdy se uskuteční od 19 hodin koncert ke dvacetinám skupiny.

Alexandr Vanžura

Děčínský deník, 30. května 2013

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář