Jdi na obsah Jdi na menu
 


25 LET LED SEZELIM (KULTURNÍ MĚSÍČNÍK ENTER DC 2.5.2018)

3. 5. 2018

logo-enterdc.jpg   25letenterfoto.jpg

Žánrově podrobněji do hudebních škatulek téměř nezařaditelní, to pro pestrost svojí tvorby a apetitu stále experimentovat. Muzikanti současné sestavy i s hostujícími bývalými členy proběhnou v pátek 18. května 2018 v děčínském klubu Le Garage Noir přesně na den pomyslnou cílovou páskou svého pětadvacetiletého maratónu o hudební existenci. Když si kdysi společně jen tak nezávazně přehrávali své nové hudební motivy, určitě netušili, že tahle "chvilka" vydrží kapele s legračním a lehce parodujícím názvem celých pětadvacet let. A právě jednoho z původního trojlístku, Richarda Musila, jsme se zeptali, jaké byly začátky a poslední roky, jaké budou oslavy výročí kapely, zda do budoucna ještě něco plánují nebo zda květen bude definitivní tečkou za jejich působením.

Poslední rozhovor ENTERu jste poskytli před více než třemi lety. Co se za tu dobu událo nového?

Natočili jsme dvě nová alba, Park Viktoria a V Českém moři, a sjezdili nespočet koncertních štací, to asi není málo, ne?

Led Sezelim chystají oslavy 25 let činnosti, ještě si vzpomeneš na úplné začátky?

Jasně. 18. května 1993 sedíme spolu s Mirkem Klimentem a Martinem Zíkou. Oni dva akustické kytary, já podomácku vyrobenou baskytaru a preludujeme jen tak sami sobě pro radost celé odpoledne v redakci jednoho už zaniklého městského týdeníku. Padají legrační texty, ale i první ucelené hudební nápady. No a tak nezůstává jen u jednoho odpoledne, ale přibývají další, protože nás to chytlo. A pak přišel bubeník Honza Gorej, zkušebna, elektrické kytary, zesilovače, komba a najednou se parta nazývá kapela a těm posezením se začíná říkat zkouška. A pak na konci října téhož roku první koncert na malém festivalu v KOKOSu, kde už má kapela svůj název i představu o hudebním směřování, a pak další a další vystoupení. Ty úplně první průkopnické začátky plné euforie byly asi nejkrásnější. 90. léta byla vůbec čímsi výjimečná. Byl to pravěk, kdy bylo najednou po pádu bolševiků možné prakticky cokoliv, doba "předmobilová a předinternetová". A hle, ono to fungovalo!

Jakých bylo těch 25 let, byla to náhoda, že hrajete tak dlouho, nebo je v tom něco jiného? Kdo dnes tvoří Led Sezelim?

Jsem fatalista. Věřím, že co se má stát, to se prostě stane. Slovo "náhoda" v mém slovníku nemá místo. Maximálně tak může dojít ke shodě okolností. Shodě šťastné i nešťastné. A takových bylo i těch 25 let, etapy pohody, střídané momenty sebezničujících nerváků. Takový je život. Dnes kapelu tvoří mimo mne jako zpěváka (baskytaru jsem odložil v roce 2001), kytarista Adam Musil, basák Milan Douda a za bicími se střídají Honza Gorej a Pepinno Pech. Ti dva ostatně alternují v určitých intervalech od začátku, jiné bubeníky jsme neměli.

Které bývalé členy na pódiu Garage uvidíme?

Bude nás šest, stane-li se zázrak, tak sedm. Určitě se příchozí mohou těšit na velkého performerka - kytaristu Tomáše Veselého, který s námi strávil krásné tři roky a dodnes si občas zahraje na koncertech jako host. A fajn by bylo, kdyby dorazil jeden ze zakladatelů Míla Kliment.

Bude playlist sestaven tak, aby zaznamenal průřez celou tvorbou? Dojde tedy i k zařazení nějaké skladby, kterou jste již dlouho nehráli?

Naši fanoušci měli za poslední více než rok možnost hlasovat v anketě na našem oficiálním webu o tom, kterých 25 písní z našeho bohatého repertoáru chtějí na téhle show slyšet. Tak se také stalo a vyhovíme jim. Museli jsme nacvičovat i skladby, které už dávno nehrajeme, bude to trochu dobrodružství.

Co nový nosič, chystáte něco?

Nové album se skutečně natáčí, a to už od konce roku 2016, ale jelikož se snažíme jeho dokončení a míchačky zbytečně neuspěchat, je ve hvězdách, zda placka vypadne do konce roku 2018. No a sestava kapely se bude po květnu už zase trochu upravovat, ale to je u nás už běžný kolorit.

Máte nějaký vzkaz čtenářům a posluchačům?

Dnešní doba je plná různých vzkazů, je jen na každém jednotlivci, jak ten který vzkaz vyhodnotí a zda se nechá oslovit tím, který pro něj bude přínosem. A na závěr: přijďte si do Garage v pátek 18. května od 22 hodin užít pořádný mejdan s 25 největšími peckami a zavzpomínat na rozpuk svobodné alternativní scény na počátku 90. let! Prvních pětadvacet příchozích navíc obdrží ke vstupence jako dárek zdarma některé z posledních CD alb skupiny. Všechny srdečně zveme, chceme udělat show, u které bude všem fajn!

Jakub Bureš
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář