Jdi na obsah Jdi na menu
 


PŮL LEDU SE ZELIM SE KOUPE V ČESKÉM MOŘI (OBČASNÍK OHUSCE č. 2/2017, 17.2.2017)

25. 2. 2017

ohusce-logo.jpg

 

Na začátku byla pěkná básnička Jiřího Žáčka, která kapele přišla pod ruce jakoby zázrakem ve chvíli, kdy s vhodným novým hudebním motivem v červnu 2015 právě pracovali oba tehdejší baskytaristé Led Sezelim, Adam Musil a Milan Douda. Tak vzniklo České moře.

Proč zrovna České moře, co vám bylo inspirací?

Adam: Text k písni jsme si vypůjčili od básníka Jiřího Žáčka, jehož básně kapela už léta zhudebňuje, a který zde upozorňuje na geografické nedostatky tvorby Williama Shakespeara, který ve své hře Zimní pohádka umístil Čechy na břeh moře. Podle skladby jsme pojmenovali album "V Českém moři" a podle něj instrumentální skladbu uprostřed celé hudební a textové kolekce. Mimo to se zde objevuje i motiv našeho Labe, jako českého spojení s mořem skutečným, který je však dán do kontrastu s dráždivým orientálním základem.

Kdo je autorem textů na albu V Českém moři?

Richard:​ Nejen Jiří Žáček nebo Josef Kainar, ale i zahraniční autoři a jejich texty nám byli inspirací - Edgar Allan Poe, Jack Kerouac nebo Roger Waters. A svojí textovou stopu jsem si dovolil zanechat také já (smích), člen kapely z 90. let Martin Zíka a Evča Musilová.

Jak se vůbec pracuje synovi s otcem?

Adam: Je to spolupráce jako každá jiná. Při práci se vzájemně podporujeme.

Richard: Uff, dával mi při nahrávání jako producent pořádně do těla, ale evidentně jsem to přežil. Kluci z kapely ho v tom podporovali, že si prý nic jiného nezasloužím. Jsem lenoch líná na sobě makat. Nakonec nám ale kluci dovolili, aby deska vyšla pod hlavičkou Led Sezelim. Však na něm mají také svůj skladatelský podíl. A zejména pak Míla Kliment, který s námi sice živě už čtyři roky nevystupuje, ale na té desce zkrátka je. A to hodně.

Jak jste řadili písně na albu? Co mají posluchači sdělit?

Adam: Pořadí písní v albu má svůj řád, není nahodilé. České moře vše uvádí, je prvním dílem trilogie. Další tři na sebe navazují - jednak spolu souvisí s tématem křídel, které Češi potřebují už konečně roztáhnout - jako sůl (Labuť, Havran, Anděl). Samozřejmě je tu také téma vztahu muže a ženy. Odcházím z domova navazuje na svědomí sebezpytující v písni Kdybych. A pak je tu série skladeb Džbán, Úřednický reggae a Zloděj snů, dotýkají se člověka ve společnosti.

Richard: K půvabné jihočeské lidovce Vy hvězdičky máme oba vyloženě emotivní vztah a je to snad to nejčesštější, co tu je. A kdo ještě neusnul, čeká na něj závěrečná funky Sám, tečka ústředního motivu.

Erdela Teriérová

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Reading the green blood bring pressure to bear on guidelines

(AAccolosnosulk, 7. 10. 2018 23:58)

Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre coeur bat, il pompe le sang par vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-cardiaque/

Can you stand for the pressure

(AwaiceBine, 23. 7. 2018 13:55)

Pression arterielle est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre determination bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-rembourse-ou-pas/