Jdi na obsah Jdi na menu
 


LED SEZELIM POKŘTÍ CD (DENÍK 13.2.2017)

25. 2. 2017

Deník      dsc06360.jpg

Bigbítovou partu inspirovala básnička Jiřího Žáčka. Víc už o CD řekli Adam a Richard Musilovi, syn a otec. CD pokřtí již v pátek po 20.00 v děčínském klubu Bodenbach.

Proč zrovna České moře?

   Adam: Žáčkův text tu upozorňuje na geografické nesrovnalosti tvorby Williama Shakespeara; ve hře Zimní pohádka umístil Čechy na břeh moře. Podle skladby jsme pojmenovali CD "V Českém moři" i instrummentální skladbu uvnitř. Motiv Českého moře se objeví na začátku, uprostřed i na konci, je to jakási trilogie. Je tu i motiv Labe jako českého spojení s mořem; je však dán do kontrastu s dráždivým orientálním hudebním základem.

   Richard: Nesouvisí s migrační krizí. Adama etnická hudba baví, i mě Indie beatla  Harrisona se sitárem vždy fascinovala.

Jakého žánru CD je?

   Adam: Je předěl mezi hudbou s živými nástroji a elektronickou. Nezamýšleli jsme to, ale možnosti byly, tak proč neexperimentovat? Dohodli  jsme se s Richardem na žánru  crossover-electronica. Má prvky elektronické hudby (V Českém moři), orientální (Jestli je libo po Labi) i lidové (Vy hvězdičky), reggae (Úřednický reggae), jazzu i blues (Odcházím z domova), hard rocku (Jsi můj anděl, Zloděj snů), rocku (České moře), folku (Havran, Džbán), funku (Sám) a alternativní hudby s dechy (Kdybych). Jdeme napříč žánry.

   Richard: CD Park Viktoria (točeno v Ústí u Pavouk Rec.) bylo na živé nástroje, novinka je nášlap k dalšímu CD na rok 2018, kdy Led Sezelim slaví 25 let existence. Nechte se překvapit.

Kdo vám psal texty?

   Richard: Jiří Žáček, Josef Kainar, E. A. Poe či Roger Waters. Textovou stopu jsem tu nechal i já, člen kapely z 90. let Martin Zíka a dcera Evča Musilová.

Jak to jde synovi s otcem?

   Adam: Je to spolupráce jako každá jiná.

   Richard: Dával mi při nahrávání jako producent do těla, ale žiju. Kluci z kapely ho podporovali, prý si nic jiného nezasloužím, jsem líný na sobě makat. Nakonec nám dovolili, aby CD vyšlo pod hlavičkou Led Sezelim, mají na něm skladatelský podíl, hlavně Míla Kliment. Sice s námi živě čtyři roky nevystupuje, ale na albu je, a hodně.

Jak jste řadili písně na albu?

   Adam: České moře je 1. díl trilogie, další tři na sebe navazují; souvisí s tématem křídel, která Češi konečně potřebují roztáhnout (Labuť, Havran, Anděl). Je tu i téma vztahu muže a ženy, Odcházím z domova navazuje na svědomí sebezpytující v písni Kdybych. Džbán, Úřednický reggae a Zloděj snů se dotýká člověka ve společnosti.

   Richard: K uspávankové jihočeské lidovce Vy hvězdičky máme emotivní vztah, je asi to nejčeštější, co tu je, ač jsme ji obalili floydovsky. A kdo ještě neusnul, dočká se závěrečné funky Sám.

   Adam: Odkazuje na lhostejnost, on člověk je vždy nakonec sám, v zárodku i když se objeví smrtka bělavá. Existuje volba odejít či setrvat - motiv volby, který je v životě rozhodující.

  Richard: CD je symbol lidského života v rodné zemi. Moc patetické?

   Adam: CD je vlastenecké, vyzdvihuje náš jazyk i české hodnoty. Vyzkoušeli jsme snad všechny formy českého jazyka, i o to nám šlo.

Radek Strnad

Deník, 13. února 2017

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář